VİTİLİGO BELİRTİLERİ NELERDİR ?


Tıp dünyasının kesin olarak bir tanı getirmediği bu rahatsızlık duygusal travma stresinde tetiklemesinden kaynaklanan vitiligo bedende görüntüyü de bozarak insanlarda psikolojik sorunların tavan yapmasına neden olmaktadır.  

 Bu rahatsızlığın daha çok 20 li yaşlarda görünmesi gencin vücuduyla kendiyle ilgilendiği çağa denk gelmesinden dolayı sosyal çevreden kopmasına ardından da psikolojik travmalara neden olmakta dır diyor Doktorlar Vitiligo rahatsızlığına neden olan sebep olarak kesin bir durumdan bahsedilmemekte ve hangi mekanizmalarda oluştuğu hakkında yapıcı bir veri hala günümüzde bulunmamaktadır. Belirtilerine göz atacak olursak,

*Vitiloguyu tetikleye veya var olan hastalığın yüzeye çıkmasına yardım eden faktörlerin başında stres , duygusal olarak yaşanılan travmalar.

* Derimize rengini veren melanin yapılmasında sırasında birden ortaya çıkan toksit maddelerinde bu hastalığı tetiklediğini açıklamakta tıp dünyası.

* Bağışıklık sistemindeki düşüşler sonucu melanositlere saldırması sonucu ortaya çıkabilir vitiligo

* Ailede daha önce bu rahatsızlığı geçiren varsa genetik faktörlerde bu hastalığı belirtinde önemli rol oynamakta.

*  Vücudumuzda biriken toksit maddeler sonucu melanosit hücrelerinin yıkım sürecinin başlaması

*El, yüz, saç  ve vücudun diğer bölgelerinde insanı rahatsız edecek kadar görüntü bozukluğu yaratan keskin hatları olan süt beyazı lekeler oluşması

*Vücudumuza giren enfeksiyonlarında vitilogaya neden olabilecek zemini hazırlamakta oldukları söylenen belirtiler arasında yer almaktadır.

* Cilde renk vermeye yarayan melanin hücrelerini destekleyen melanosit isimli hücrenin yıkıma uğraması altta yatan en büyük belirtidir.

* Vücutta  keskin çizgilerle fark diyebilecek yaygın ve görüntüyü etkileyen süt beyazı lekelerin oluşması ve geçmemesi

*Deri erinde yanma şeklinde insanı rahatsız eden ani beyaz lekelerin çıkması

* Bazı durumlarda vücudun taamını kaplayacak kadar etkin olması

* Genç yaşta vücut kıllarında aniden beyazlama rastlanması

* Vitiloga belirtisi gösteren hastalarda bu hastalığın seyri tamamen farklılıklar göstermekte.

* Vitiligo hastalığının ortaya çıkmasında sonra pigment kaybının durması. belirtiler olarak gösterilmekte

  * Hamilelik esnasında organ nakli veya kan alan kişilerde hücre transferlerinden dolayı olabileceği ortaya atılan sentezlerdir. .

* B 12 Eksiliğinden kaynaklanan yıkımları.

 Yukarıda saydığımız belirtilerden biri veya bir kaçı varsa ve derinizde renk değişimleri baş göstermeye devam ediyorsa zaman kaybetmeden bir hekime gidere k gerekli tahlilleri yaptırarak önlem almakta fayda var diyorum. Aman bu arada stresten uzak kalmaya bakın. Unutmayın ki ! her hastalığa zemin hazırlayan en büyük yıkımlara neden olan strestir. Sinir hücrelerinin renk hücrelerine zarar verecek maddeler üretmesi bir neden olabilir. Ayrıca vücudun bağışıklık sisteminin deri rengini oluşturan hücreleri veya bu hücrelerin kendi kendini yıkmasının da bir neden olabileceği öne sürülmektedir.

Sepete Eklendi.Sepete Git