VİTİLİGO NASIL BİR HASTALIK TÜRÜDÜR ?

Yaşadığımız yüzyılda yapılan araştırmalarında göstermiş olduğu verilerine bakarsak çocuk yaşta ve 20 yaşlarda en çok görülen rahatsızlıktır vitiligo, derideki normal rengin  melanositlerin  yıkımı sonucu süt beyazı renk almasıyla başlayan ve çok uzun tedaviler gerektiren aynı zamanda insanı sosyal hayattan eden psikolojisini de alt üst eden bu rahatsızlık daha çok sanayileşme olan ülkelerde sıkça görülmekle beraber günümüz temposunda stresinde tetiklemesiyle ortaya çıkar. Nasıl bir hastalık olduğu  türüne gelince ;

İnsan vücudunun normal renginin bir anda tebeşir veya süt beyazı renginde keskin sınırlarla ayrılmış deride yama şeklinde duran bir hastalıktır. Her insanda seyri ayrıdır. Fındık kadar küçük olabilirken diğer insanda para kadar büyük olabilmektedir. Şekiller genellikle simetrik bir tarzdadır. Ellerde yüzde bacaklarda dirseklerde ve genital bir bölgede oluşabilmektedir. Vitiligo rahatsızlığına yakalanan kişilerde estetik kaygısı fazladır. Yaşam kaliteleri düştüğünden kızgınlıklar, içe kapanmalar, derslerde düşüş,sosyal hayattan kopmalar başlamaktadır. Çoğunlukla genç yaşlarda ortaya çıkması bu estetik konuda yara almalarına akabinde de anksiyete ye giden bir sürecin işleyişine neden olmaktadır. Hastalık hakikaten her kesin öyle kolaylıkla kaldırabileceği türeden değildir. Birde bunun yanına anksiyete eklenince hastanın yakınları da aynı çaresizlikle vitiligolu olan yakınına ve ya evladına nasıl yardım edeceğini sapıtmaktadır. hoş yetişkinlerde de durum farksızdır iş hayatı süreci etkilenmeye başlayınca evlilikte de sorunlar başlamakta.Eşler bu hastalığın bahane ederek karşındakine işte sen artık beni beğenmiyorsa sen işte suna karşı farklı baktın söylemleriyle başlayan süreç bazen boşanmalar getirmektedir. Oysa bu rahatsızlık hepimizde çıkabilir önemli olan bunun en kısa zamanda çözüme ulaşması için çaba harcarken psikolojik destek almayı reddetmemeliyiz. Şunu da eklemeden geçemeyeceğim. Bazı mantar türleri ve ateşli hastalıklar sonucu derimizde azda olsa renk değişmeleri olmaktadır. Bunların vitiligo ile uzaktan yanından bir bezemesi olmadığından panikte yapmanıza gerek yoktur. Yaşam bize sunulan bir nimettir ne olursa olsun ayaklarımızın üstünde tüm olumsuzluklara rağmen sıkı basmayı bilmeliyiz. Sinir hücrelerindeki tahribatların renk hücrelerine zarar verdiğini öğrenmiş bulunmaktayız. O yüzden elimizden geldiğince stres  denilen beladan uzak kalmaya itina göstereceğiz.

Unutmayın siz değerlisiniz sizinle olanlar zaten sizin dış görünüşünüze değil insanlığınıza değer vermektedir. Seçimleriniz ve sizinle bu hayatta yürüyecekleri ona göre seçin derim ben.

Sepete Eklendi.Sepete Git